NAKŁO: Odpustowa Msza Święta przy Sercu Pana Jezusa- 12 maja 2024 r.

Ostatnim wydarzeniem Nawiedzenia Obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa była odpustowa Msza Święta w Nakle, sprawowana w popołudnie Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego.

Po wprowadzeniu obrazu do kościoła został on powitany przez przedstawicieli rodzin z Nakła, a następnie rozpoczęła się Msza Święta, sprawowana przez księdza Sławomira Wałczyka – brata księdza proboszcza.

W naszym coraz dziwniejszym świecie jest tak mało odniesienia do nieba, tak bardzo mamy utkwiony wzrok w to, co materialne i ziemskie. A przecież nasze życie można przyrównać do mostu. Na moście nie buduje się domów, nie ma urzędów ani sklepów. Przez most przechodzi się na drugą stronę – mówił w homilii celebrans.

Stając przy obrazie Serca Pana Jezusa, warto pomyśleć o tym, że Bóg objawia się nam na różne sposoby. To, co widzisz w Bogu i z Boga, ma cię zmieniać. Masz stać się sercem i mieć je otwarte dla Boga i dla drugiego człowieka. Gdy dziś widzisz Serce Jezusa, sam masz stać się sercem. Tak jak święty Brat Albert zobaczył Boga jako jedno wielkie serce, tak go namalował na tym przepięknym obrazie Ecce Homo – kontynuował, nawiązując do oddanego biednym życia świętego Brata Alberta Chmielowskiego, ale także czciciela Eucharystii, włoskiego młodzieńca błogosławionego Carlo Acutisa i młodej polskiej misjonarki Heleny Kmieć, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się kilka tygodni temu.

Okolicznościową homilię zakończył wspomnieniem wygłoszonym przez księdza Piotra Pawlukiewicza, który opowiadał o tym, że gdy klęknął w kaplicy przed Najświętszym Sakramentem, z telefonowego GPS-u odezwał się głos: „Dotarłeś do celu”. Kiedyś i Pan Bóg powie do nas, że dotarliśmy do celu, tylko jest jedno „ale”. Czy mnie te słowa nie zaskoczą? Wpatrując się w Chrystusa, który wstępuje do nieba, pomyślmy, że przyjdzie taki dzień, że powiedzą nam, iż dotarliśmy do celu. Obyśmy byli na ten dzień przygotowani – zakończył kaznodzieja.

Po mszy, w duchu dziękczynienia za mijający od ostatniej uroczystości odpustowej rok i wszystkie otrzymane łaski, odmówiliśmy Litanię do Serca Pana Jezusa i wyruszyliśmy za Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie w procesji eucharystycznej wokół kościoła. Doroczne dziękczynienie zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu Te Deum i oficjalnym pożegnaniem peregrynującego obrazu, którego dokonał ksiądz proboszcz, rodzice – Państwo Dariusz i Jolanta Buć, a także młodzież i dzieci.

Pozostań z nami, o Panie. Bądź naszą pomocą w trudach tego życia, oddalaj od nas zwątpienie i niezgodę. Spraw, aby nasze życie było przepojone duchem pracy, czystości i miłości. Chwała i cześć, miłość i uwielbienie niech będą w naszych domach Najświętszemu Sercu Jezusowemu teraz i po wszystkie wieki. Amen – mówili w pożegnaniu rodzice.

opracowanie: Michał Binko


Galeria zdjęć

Zobacz całą galerię zdjęć (Albumy Google)
Zobacz pozostałe galerie zdjęć z Peregrynacji Obrazu NSPJ:
» NAKŁO: Odpustowa Msza Święta przy Sercu Pana Jezusa- 12 maja 2024 r.
» LESZNO: Pożegnanie obrazu i przewiezienie do Nakła- 12 maja 2024 r.
» LESZNO: Nawiedzenie obrazu NSPJ- 11 maja 2024 r.
» LESZNO: Pierwsza Komunia Święta przy Sercu Pana Jezusa- 12 maja 2024 r.
Nowsza Starsza