LESZNO: Nawiedzenie obrazu NSPJ- 11 maja 2024 r.

Na szlaku peregrynacyjnego wędrowania po Archidiecezji Przemyskiej, Obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa dotarł w sobotni wieczór 11 maja 2024 r. do Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lesznie.

Peregrynacja rozpoczęła się powitaniem obrazu, który w asyście motocyklistów z Leszna i strażaków ochotników ze Stubna dotarł do bramy kościoła, przy której oczekiwała wspólnota parafialna i asysta liturgiczna pod przewodnictwem księdza biskupa Stanisława Jamrozka, oraz kapłani z dekanatu Przemyśl III.

Po wprowadzeniu wizerunku Serca Pana Jezusa do zabytkowej świątyni, usłyszeliśmy Ewangelię, która jest motywem przewodnim trwającej peregrynacji: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

Po obrzędach wstępnych rozpoczęło się oficjalne powitanie. Głos zabrali kolejno ksiądz proboszcz Leszek Wałczyk, a następnie w imieniu rodzin naszej parafii- Państwo Sylwia i Mariusz Koba.

Jak przyszedłeś do przyjaciół w Betanii i jak przyszedłeś do małżonków w Kanie Galilejskiej, tak przyjdź, do naszych domów, naszych rodzin, do naszych serc. Najświętsze Serce Jezusa prosimy bądź Królem naszych rodzin i zjednoczeniem naszych serc. Spraw, aby nasze rodziny na zawsze były zjednoczone z Tobą, wielbiąc Twoją miłość i miłosierdzie- mówili małżonkowie wpatrując się w peregrynujący obraz.

Na koniec obraz powitali przedstawiciele młodzieży oraz dzieci.W okolicznościowej homilii, ksiądz biskup zwrócił uwagę, że wszyscy jesteśmy wezwani do świętości, ponieważ zostaliśmy stworzeni na Boży obraz i podobieństwo, a co za tym idzie nosimy w sobie zadatek życia nadprzyrodzonego.

Do końca życia jesteśmy wezwani, aby zbliżać się do Pana Boga. Czym bliżej Niego jestem, tym ta świętość we mnie jest coraz większa i coraz doskonalsza. Dzięki dobru, które czynię zdobywam zasługi na życie wieczne, a gdy je czynię powinienem kierować się miłością. Nie bójmy się świętości, bo bez codziennego uświęcenia się nie zobaczymy Boga- zachęcał ksiądz biskup.

Kaznodzieja przypomniał obecnym na liturgii, że Serce Jezusowe nie unosi się pychą, lecz jest ciche i pokorne (por. Mt 11,28), a zwracając uwagę na konieczność codziennego nawracania się, przywołał na pamięć sytuacje życia codziennego, które weryfikują naszą relację z Panem Bogiem: Jeśli jestem przekonany, że nic mi nie potrzeba, że bardzo dużo umiem, że zdobyłem wiedzę, że dorobiłem się i nic nie muszę zmieniać w swoim postępowaniu, to znaczy że jestem bardzo biedny i daleki od Boga- zakończył refleksję ksiądz biskup.

Zwracając się do dzieci, które w najbliższych dniach mają przystąpić do pierwszej komunii świętej, ich rodziców, przypomniał im, a także nam wszystkim, że nasze pragnienia, które nosimy w swoich sercach mogą być dobre i złe. Tylko i wyłącznie do nas należy dokonywanie wyboru. Kiedy rodzi się w nas pragnienie czynienienia dobra i bycia takim jak Jezus, powinniśmy rozwijać je w sobie. Pomagajcie dzieciom i młodzieży, w rozwijaniu ich pragnień i zażyłości z Chrystusem. Przyprowadzajcie je do kościoła i sakramentów, aby ta miłość stawała się coraz większa- zachęcał ksiądz biskup.Uroczysta liturgia zakończyła się podziękowaniami, które na ręce Księdza biskupa Stanisława i obecnych parafian złożył ksiądz proboszcz.

Apel Jasnogórski

Przed godziną 21.00 zgromadziliśmy się w kościele parafialnym w Lesznie, aby w godzinie Apelu Jasnogórskiego zwrócić swoje oczy ku Sercu Pana Jezusa i Pani Niepokalanej- Patronki naszej parafii.

Apelowe rozważanie poprowadził ksiądz proboszcz, który w imieniu całej parafii oddał hołd Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, które czcimy w peregrynującym obrazie: Cześć i uwielbienie niech będzie Sercu Pana Jezusa, które w swym miłosierdziu powierzyło nam dziedzictwo Swej Miłości, i uczyniło dziś i jutro, naszą parafię miejscem wynagradzania mu za niewdzięczność tylu niewiernych.

Ksiądz Proboszcz odwołując się do fragmentu wiersza Adama Mickiewicza „miej serce i patrzaj w serce”, podkreślił prawdę o tym, że serce i miłość, o której piszą poeci, o której śpiewają muzycy jest dziełem Pana Boga i jest wpisana w Miłość, którą Pan Bóg ukochał wszystkich ludzi.

Miej serce oznacza też miej sumienie i bądź odpowiedzialny za to co robisz. Wsłuchaj się w głos Boga, który w głębi serca chce mówić do Ciebie- wyjaśniał.

Boski nasz Zbawco, prosimy o Twoje błogosławieństwo we wszystkich naszych pracach i potrzebach, w nauce. Niech nasza parafia będzie dla Ciebie miłym i drogim domem, w którym będziesz chętnie przebywał i powracał. Polecamy ci nasze potrzeby i pragnienia, i prosimy cię o pociechę i męstwo w doświadczeniach, cierpieniach i pokusach- zakończył ksiądz proboszcz, wprowadzając zebranych w rozważanie dziesiątka różańca piątej tajemnicy radosnej- Odnalezienia Pana Jezusa w świątyni.

Wieczorne spotkanie z Sercem Pana Jezusa zakończyliśmy wspólną modlitwą o powołania kapłańskie i zakonne słowami Litanii do Najświętszego Serca Naszego Zbawiciela oraz śpiewem pieśni.

opracowanie: Michał Binko


Galeria zdjęć

Zobacz całą galerię zdjęć (Albumy Google)


Zobacz pozostałe galerie zdjęć z Peregrynacji Obrazu NSPJ:

» NAKŁO: Odpustowa Msza Święta przy Sercu Pana Jezusa- 12 maja 2024 r.
» LESZNO: Pożegnanie obrazu i przewiezienie do Nakła- 12 maja 2024 r.
» LESZNO: Nawiedzenie obrazu NSPJ- 11 maja 2024 r.
» LESZNO: Pierwsza Komunia Święta przy Sercu Pana Jezusa- 12 maja 2024 r.
Nowsza Starsza