PARAFIA: Liturgiczne obchody Uroczystości Bożego Narodzenia oraz świąteczne dekoracje kościołów- 25 grudnia 2023 r.

W wigilię Bożego Narodzenia zgromadziliśmy się w naszych kościołach, aby rozpocząć obchody Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Nocne liturgie sprawowane w kościele filialnym w Nakle, a następnie w kościele parafialnym w Lesznie, zgromadziły wielu parafian i gości, którzy przybyli do tych świątyń, aby kolejny raz w życiu pokłonić się Nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus.

My też przychodzimy od tylu lat, aby się Tobie Panie Jezu pokłonić. Niektórym z nas posiwiały włosy, inni trochę wyłysieli, postarzeliśmy się. Jednak Tajemnica Betlejem pozostaje młoda. Wiem Panie, że ty przychodzisz do każdego z osobna- do mnie, do moich braci, do moich sióstr, do moich parafian, do każdego Polaka. Do mądrych i prostych. Do bogatych i ubogich. – mówił ksiądz proboszcz, który przewodniczył liturgii.

Wpatrując się w Nowonarodzonego nie można pominąć nauki, którą dziś Chrystus mógłby skierować do wszystkich współczesnych ludzi:
Ojciec stworzył Cię na swoje podobieństwo. Możesz kochać i możesz być obojętny, możesz nawet nienawidzić. Możesz bo masz wolną wolę. Zobaczyłem, że zagubiłeś miłosierdzie. Obdarzyłem cię rozumem, a ty czasem postępujesz tak nieroztropnie. Budujesz dom swojego życia na piasku, a potem dziwisz się, że to co zbudowałeś się rozpada.

Rozważając Tajemnicę Wcielenia Jezusa, kaznodzieja zauważył, że fundamentem budowania prawdziwie chrześcijańskiego życia i przeżywania Świąt Bożego Narodzenia powinno być Słowo Ewangelii.
Te święta Twojego Narodzenia stają się coraz bardziej świeckie. Zatrzymują się na zwyczajach, tradycji i tym co zewnętrzne. Nie pozwólmy zeświecczyć tych świąt, bo świeckość wpisana jest w systemy wrogie religii.- kontynuował ksiądz proboszcz.

Pozostaje tylko pytanie: Czy damy radę? Damy! Jeśli zechcemy się przebić przez powierzchowność obrzędów i namiastkę symboli, gdy wejdziemy na karty Ewangelii czerpiąc z niej siłę i moc dla naszej wiary- zakończył ksiądz proboszcz.

Opracowanie: Michał Binko

» Życzenia Bożonarodzeniowe 2023


Galeria zdjęć (Nakło)
Galeria zdjęć (Leszno)

Nowsza Starsza