LESZNO: Wprowadzenie ks. Leszka Wałczyka na urząd proboszcza Parafii Leszno- 20 sierpnia 2023 r.20 sierpnia 2023 roku, podczas Mszy Świętej o godz. 11.30, nastąpiła oficjalna instalacja oraz powitanie księdza Leszeka Wałczyka, który swoje obowiązki przejmuje po posługującym przez ostatnie dwa lata księdzu Tomaszu Hryniaku, mianowanym pod koniec czerwca tego roku proboszczem pobliskiej parafii pw. Św. Jana z Dukli w Przemyślu.

Na początku liturgii ksiądz dziekan Janusz Paszek w swoim przemówieniu akcentował konieczność przyjęcia przychodzącego kapłana jako pasterza wspólnoty parafialnej i gospodarza.

W okolicznościowej homilii, przewodniczący liturgii nowy proboszcz, pochylił się nad tajemnicą czasu. Dla każdej wspólnoty parafialnej, takim ważnym wydarzeniem jest zmiana proboszcza. Dla kapłana, który do was przychodzi to nowe wyzwanie, to nowy czas. Grecy używają na określenie czasu dwóch terminów: >>kairos<<, czyli ten czas błogosławiony. Chwile, które mam zagospodarować a otrzymuję je od Boga, oraz >>chronos<< jako czas przemiany, godzina po godzinie, dzień po dniu, rok po roku. - mówił ksiądz proboszcz.

Zwracając się do parafian nakreślił także program swojej kapłańskiej posługi wśród nas: Chcę, aby to nasze wspólne tu przebywanie, spędzanie razem czasu, było dla nas wszystkich czasem błogosławionym, właśnie tym czasem >>kairos<<. 

Wychodząc od słów zaczepniętych z pierwszego czytania z księgi Izajasza dot. powszechności zbawienia przypomniał, że nasze kościoły mają być miejscem modlitwy dla wszystkich. Staję dziś przed Wami, i razem z Wami przy ołtarzu Chrystusa, bo trudno o lepsze miejsce do wspólnej modliwy. Jest to dom dla wszystkich. U Boga nie ma względu na osoby, a wszyscy zostaliśmy wezwani do udziału w życiu wiecznym. Każdy z nas jest inny, i ma niepowtarzalną wartość dla Pana Boga. Nie było przed tobą takiej osoby jaką jesteś i po tobie nie będzie takiej osoby. Jesteśmy nieodzowni i Panu Bogu w planach potrzebni. 

Rozważając postawę kobiety Kananejskiej z odczytanego fragmentu ewangeli mówił o konieczności rozpoczęcia nowego etapu, ale także zadał pytanie o kondycję naszej wiary jako każego z osobna i wspólnoty parafialnej. Jezus potraktował tę, która do niego przyszła (kobietę kananajeską) oschle i szkorstko, bo poddaje próbie jej wiarę. Pomyślmy sobie, gdybyśmy znaleźli się na miejscu owej kobiety, wielu z nas obraziłoby się na Jezusa, może nawet obróciło się na pięcie i poszło w swoją stronę, a ta kobieta zostaje i usilnie prosi, krzyczy słowami "Panie dopomóż mi!". I Jezus wysłuchuje jej prośby i chwali jej wiarę i jej postawę. Nasza wiara nie może być infantylna, uczuciowa. Wiara musi być rozumna, wolna i pewna. - zakończył homilię ksiądz proboszcz.

Ważnym elementem obrzędów instalacji było uroczyste złożenie wyznania wiary, którego dokonał ksiądz proboszcz. Natomiast po komunii świętej nastąpiło złożenie przyrzeczeń wierności na Świętą księgę Ewangelii oraz powitanie przez delegację parafian.

Przed rozesłaniem, w swoim słowie, ksiądz Leszek zwrócił się słowami do całej wspólnoty parafialnej: Staję przed wami, z pełną dozą lęku i ogromną nadzieją. Chcę być dla Was i z Wami. Z Wami budować wspólnotę wzajemnego szacunku, życzliwości i otwartości podążając drogą ku wieczności. Zbawienie realizuje się etapami. Prośmy więc Pana na koniec: pomoż nam poglębiać naszą wiarę, abyśmy w jedności i miłości mogli służyc Tobie, i sobie nawzajem.- zakończył uroczystości.

Polecając modlitwom całego Kościoła Świętego osobę nowego proboszcza, życzymy mu wielu łask Bożych, oraz tego aby pobyt na leszniańskiej niwie Pańskiej był czasem, choć trudnej to pięknej posługi kapłańskiej.

Opracowanie i zdjęcia: Michał Binko

Galeria zdjęć


Galeria otwiera się w Albumach Google.
Link bezpośredni: https://photos.app.goo.gl/THQG7fzh7EVkaFsKA
Nowsza Starsza