Liturgia Męki Pańskiej, sprawowana w Wielki Piątek, to jedno z najgłębszych i najbardziej przejmujących nabożeństw w ciągu całego roku liturgicznego. Tego dnia nie odprawia się Mszy Świętej – wierni gromadzą się, by rozważać mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.
Tegoroczne Liturgie Męki Pańskiej, sprawowane w kościołach w Lesznie i Nakle, rozpoczęły się nabożeństwami Drogi Krzyżowej, podczas których rozważania prowadził ksiądz kanonik Jan Bawoł. Przejście od stacji do stacji Męki Pańskiej pozwoliło parafianom w skupieniu towarzyszyć Jezusowi na Jego drodze krzyżowej aż na Golgotę oraz przygotować się duchowo do dalszych części liturgii, którym przewodniczył ksiądz proboszcz Leszek Wałczyk.
Liturgia Wielkiego Piątku, bogata w znaki i symbolikę, składa się z trzech głównych części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża oraz Komunii Świętej. Centralnym momentem Liturgii Słowa jest uroczysta proklamacja Ewangelii o Męce Pańskiej według św. Jana. Po Ewangelii wierni włączają się w uroczystą modlitwę powszechną, obejmującą Kościół, świat oraz wszystkich cierpiących i zagubionych.
Po modlitwie wiernych następuje adoracja Krzyża – najważniejszy i najbardziej symboliczny moment Liturgii Wielkiego Piątku. Wierni podchodzą do wcześniej uroczyście odsłoniętego krzyża, aby oddać mu cześć przez przyklęknięcie lub ucałowanie. Po adoracji odbywa się Komunia Święta, udzielana z wcześniej konsekrowanych hostii, pochodzących z Mszy Wieczerzy Pańskiej.
Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostaje w uroczystej procesji przeniesiony do Bożego Grobu.
Tags:
Aktualności 2025