W niedzielę, 8 grudnia 2024 roku, nasza wspólnota parafialna przeżywała Uroczystość Odpustową ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tegoroczne obchody miały szczególny wymiar, bowiem, mocą zezwolenia Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przecięły adwentowe ścieżki oczekiwania w II Niedzielę Adwentu, a także odbywały się w roku, w którym przypada 170. rocznica ogłoszenia bulli papieża Piusa IX pn. Ineffabilis Deus, ustanawiającej dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi.
Suma odpustowa, sprawowana o godz. 11:30 w Kościele Parafialnym w Lesznie, zgromadziła licznych parafian, młodzież, dzieci oraz gości, którzy swoją obecnością, modlitwą, śpiewem oraz zaangażowaniem, dali świadectwo głębokiej wiary oraz czci dla Maryi – patronki naszej parafii i Matki każdego z nas, która od pierwszej chwili swojego istnienia była wolna od grzechu pierworodnego.
Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i homilę wygłosił ksiądz prałat Bartosz Rajnowski, kanclerz Kurii Metropolitarnej w Przemyślu, natomiast liturgię współkoncelebowali ksiądz proboszcz Leszek Wałczyk, oraz ksiądz kanonik Jan Bawoł. Obecny był także, tegoroczny rekolekcjonista adwentowy- ksiądz Marek Szczęsny, przez którego posługę, przygotowywaliśmy się do Odpustu uczestnicząc w naukach rekolekcyjnych i Triduum.
Na początku homilii kaznodzieja, odwołując się do tajemnicy Zwiastowania i wyboru dokonanego przez Maryję, skłonił słuchaczy do refleksji nad naszymi codziennymi decyzjami – zarówno tymi błahymi, jak i kluczowymi życiowymi decyzjami. Podkreślił, że każdy nasz wybór niesie konsekwencje, a przykład Maryi Niepokalanej może być dla nas drogowskazem.
"Dziś w każdym zakątku świata czytana jest ta sama Ewangelia, która mówi o Zwiastowaniu. Anioł nie zmuszał Maryi, ale czekał na jej odpowiedź. Maryja mu odpowiedziała: Choć nie wiem, jak to się stanie, to ufam Bogu, bo jeśli Bóg tak chce, to będzie dla mnie i dla innych najlepsze" – mówił kaznodzieja odpustowy, przypominając, że Zwiastowanie jest nie tylko wydarzeniem historycznym, ale także zaproszeniem do coraz głębszego zawierzenia Bogu.
W dalszej części homilii celebrans zestawił ze sobą dwie biblijne postacie – Maryję i Ewę z Księgi Rodzaju. Zauważył, że obie stanęły przed wyborem, ale dokonały zupełnie odmiennych decyzji. Maryja, wbrew ludzkiej naturze skłonnej do buntu, całkowicie zawierzyła Bogu, podczas gdy Ewa uległa pokusie szatana, co przyniosło tragiczne konsekwencje dla ludzkości, która po dzień dzisiejszy zmaga się z grzechem pierworodnym.
"Od grzechu pierwszych rodziców, aż do sceny Zwiastowania Bóg przygotowuje nowego Człowieka. Przez miłość do człowieka okazuje, że ciągle pamięta o ludzkości. Przez swojego Syna, którego nam dał, przypomina nam o powołaniu do pierwotnej świętości. Wybranie Niewiasty pociąga za sobą prawdę, że każdy z nas powinien wybierać dobro" – podkreślił kaznodzieja, zachęcając do podjęcia refleksji nad własnymi decyzjami.
W homilii, odwołując się do rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, wyjaśnił, że jest on częścią szerszego zagadnienia dotyczącego konsekwencji grzechu pierworodnego i wyboru pierwszych rodziców. "Łaska Niepokalanego Poczęcia dała Maryi niezwykłą zdolność kontaktu z Panem Bogiem i uświęciła Jej umysł, umożliwiając Jej zawsze wybieranie tego, co doskonałe i Boże. Skutkiem tej łaski było zachowanie Jej od grzechu pierworodnego" – zwieńczył rozważanie.
Abyśmy mogli wprowadzić te nauki w życie, przewodniczący odpustowej liturgii ksiądz prałat Bartosz Rajnowski zaproponował trzy konkretne sposoby naśladowania Maryi, oparte na przykładach z Biblii: po pierwsze czytanie Pisma Świętego, które pozwala lepiej poznawać Boga, po drugie podążanie za Jezusem, nie tylko w chwilach radości, ale także w czasie trudności – w momentach żałoby, choroby czy życiowych kryzysów oraz trzeci sposób, czyli pomoc drugiemu człowiekowi, tak jak Maryja, która w Kanie Galilejskiej wyszła naprzeciw potrzebom nowożeńców.
Na zakończenie kaznodzieja odwołał się do poruszającego i wstrząsającego świadectwa z egzorcyzmu, które podkreśla niezwykłą moc Maryi, gdy Demon przymuszony przez Boga powiedział: "Boimy się Maryi, ponieważ przez swoją pokorę i posłuszeństwo trzyma was w swoich ramionach. Nie mogę na Nią patrzeć, jest moją zgubą. Ona cała jest Święta, odziana w płaszcz sięgający do stóp, białą szatę. Przepiękna twarz uśmiecha się i mówi do was: Bądźcie spokojni, ja jestem z wami, nie bójcie się".
Kulminacją liturgii odpustowej było nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem. Ksiądz kanclerz, odmawiając litanię do Matki Bożej Niepokalanej, powierzył opiece Matki Bożej tych, którzy nie mogli uczestniczyć w odpustowej Mszy Świętej, szczególnie chorych, samotnych i starszych oraz tych, którzy są rozsiani po całym świecie, a ich serce jest przy Matce Najświętszej. Na zakończenie, naszego dorocznego uwielbienia odśpiewaliśmy hymn Ciebie Boga wysławiamy oraz otrzymaliśmy Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
opracowanie: Michał Binko