Kościół w LesznieInformacje ogólne

Wezwanie, uroczystość odpustowa: pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia
Kapliczki w Lesznie: https://www.parafia.niepokalanaleszno.pl/leszno/kapliczki?authuser=1

Porządek Mszy Świętych

- Niedziela: godz. 7.30 i 11.30
- Tydzień: poniedziałek, środa, piątek: godz. 18.00
Przypominamy, że aktualne informacje, ogłoszenia oraz porządek nabożeństw na najbliższy tydzień znajduje się w zakładce "Ogłoszenia".

Nabożeństwa w roku liturgicznym
- Droga Krzyżowa w piątki Wielkiego Postu przed Mszą Świętą;
- Gorzkie Żale w niedziele Wielkiego Postu o godz. 15.00;
- Nabożeństwa Majowe, Czerwcowe, Różaniec oraz Nabożeństwa Wypominkowe w dni powszednie po wieczornej Mszy Świętej;
- Nabożeństwo Fatimskie: pierwsza sobota miesiąca od maja do października wg. ogłoszeń;
Historia kościoła
Kościół Parafialny w Lesznie (dawniej Cerkiew pw. św. Bazylego Wielkiego w Poździaczu) zbudowano w 1737 r. na miejscu starszej świątyni. Po wysiedleniu miejscowej ludności ukraińskiej w latach 40. XX w. stała opuszczona. W 1957 r. cerkiew została przejęta do kultu przez Kościół rzymskokatolicki, zyskała wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Świątynia jest orientowana, konstrukcji zrębowej, trójdzielna, z kryłosami w nawie. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, sklepione kolebką. Dach nad sanktuarium kalenicowy, pięciopołaciowy. Nawa na planie kwadratu nakryta sferyczną ośmiopołaciową kopułą posadowiona na tamburze z pozorną latarnią w zwieńczeniu. U podstawy tamburu daszki koszowe. Narteks pod dachem dwuspadowym. Opasanie wsparte na rysiach (sanktuarium) i słupach. Kryłosy niskie, na planie prostokąta, pod dachami pulpitowymi.

Oryginalny ikonostas został przeniesiony do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i umieszczony w cerkwi z Grąziowej. W czasie ostatnich remontów wycięto oryginalny portal główny (z inskrypcją zawierającą datę), ściany pobito wewnątrz boazerią oraz zastąpiono blachą gontowe poszycie dachu.

Na terenie cerkiewnym uszkodzone zabytkowe kamienne nagrobki. Obok cerkwi stała drewniana, czworoboczna dzwonnica z XVIII w. z XVI-wiecznym dzwonem, która runęła w 2000 r. Obecnie stoi tam współczesna spawana, niewielka wieża.


Galeria zdjęć

(grafika do środka, rozmiar bardzo duży) / w przygotowaniu
Galeria otwiera się w Albumach Google.
Link bezpośredni: sciezka dostępu
Nowsza Starsza