Zgodnie z naszą parafialną tradycją, w drugą niedzielę maja, 10 maja 2026 r., siedmioro dzieci po raz pierwszy w pełni uczestniczyło w Ofierze Mszy Świętej, przyjmując do swoich serc Pana Jezusa. Mszy Świętej sprawowanej w intencji dzieci pierwszokomunijnych przewodniczył i okolicznościowe słowo do dzieci i rodziców wygłosił ksiądz proboszcz Leszek Wałczyk.
Uroczystość rozpoczęła się przed kościołem od wzruszającego obrzędu błogosławieństwa rodzicielskiego. Dzieci, prosząc swoich rodziców o błogosławieństwo, wyraziły wdzięczność za dar wiary, wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu do pierwszej komunii.
W homilii ksiądz proboszcz pochylił się nad tajemnicą miłości – fundamentem życia chrześcijańskiego. Podkreślił, że to właśnie miłość Boga jest źródłem stworzenia świata i człowieka. Przypomniał, że choć człowiek przez grzech oddalił się od Stwórcy, Bóg w swojej nieskończonej miłości posłał na świat Jezusa Chrystusa, który dokonał dzieła odkupienia.
Nawiązując do liturgii słowa oraz znanej pieśni liturgicznej, ksiądz proboszcz zwrócił uwagę, że odpowiedź na Bożą miłość nie zawsze jest łatwa. Przypomniał słowa Jezusa: „Jeśli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania”, wskazując, że pierwsze trzy przykazania odnoszą się do miłości Boga, kolejne zaś do miłości bliźniego.
Kaznodzieja podkreślił również, że prawdziwa miłość wymaga przebaczenia, pokory i gotowości do przepraszania. Odwołując się do biblijnego dialogu Jezusa z Piotrem, przypomniał, że Chrystus nieustannie pyta każdego człowieka: „Czy kochasz Mnie?”. Jak zaznaczył, odpowiedź na to pytanie wyraża się przede wszystkim w codziennym życiu i wierności Bożym przykazaniom.
Pan Jezus, przez całe życie będzie sprawdzał Waszą miłość. Będzie zadawał Wam to samo pytanie co piotrowi „Czy kochasz mnie?”. Powiedzieć komuś kocham, to nie jest takie proste, to ogromne zobowiązanie. Przez całe życie będziemy zdawać egzamin z miłości Pana Boga i drugiego człowieka. – mówił kaznodzieja.
Zwracając się bezpośrednio do dzieci, ksiądz proboszcz zachęcił je, aby pielęgnowały pamięć o tym wyjątkowym dniu, gromadząc pamiątki przypominające o ważnych wydarzeniach ich życia – książki, świadectwa, dyplomy, medale czy zaproszenia. Mogą one w przyszłości stać się cennym świadectwem duchowego wzrastania.
Na zakończenie homilii ksiądz proboszcz wręczył dzieciom pamiątkowe książeczki, które będą przypominały im o dniu ich pierwszego pełnego spotkania z Jezusem Eucharystycznym. Dzieci, które przyjęły po raz pierwszy do swojego Serca Jezusa Eucharystycznego polecamy modlitwom całego Kościoła.
Uroczystość rozpoczęła się przed kościołem od wzruszającego obrzędu błogosławieństwa rodzicielskiego. Dzieci, prosząc swoich rodziców o błogosławieństwo, wyraziły wdzięczność za dar wiary, wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu do pierwszej komunii.
W homilii ksiądz proboszcz pochylił się nad tajemnicą miłości – fundamentem życia chrześcijańskiego. Podkreślił, że to właśnie miłość Boga jest źródłem stworzenia świata i człowieka. Przypomniał, że choć człowiek przez grzech oddalił się od Stwórcy, Bóg w swojej nieskończonej miłości posłał na świat Jezusa Chrystusa, który dokonał dzieła odkupienia.
Nawiązując do liturgii słowa oraz znanej pieśni liturgicznej, ksiądz proboszcz zwrócił uwagę, że odpowiedź na Bożą miłość nie zawsze jest łatwa. Przypomniał słowa Jezusa: „Jeśli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania”, wskazując, że pierwsze trzy przykazania odnoszą się do miłości Boga, kolejne zaś do miłości bliźniego.
Kaznodzieja podkreślił również, że prawdziwa miłość wymaga przebaczenia, pokory i gotowości do przepraszania. Odwołując się do biblijnego dialogu Jezusa z Piotrem, przypomniał, że Chrystus nieustannie pyta każdego człowieka: „Czy kochasz Mnie?”. Jak zaznaczył, odpowiedź na to pytanie wyraża się przede wszystkim w codziennym życiu i wierności Bożym przykazaniom.
Pan Jezus, przez całe życie będzie sprawdzał Waszą miłość. Będzie zadawał Wam to samo pytanie co piotrowi „Czy kochasz mnie?”. Powiedzieć komuś kocham, to nie jest takie proste, to ogromne zobowiązanie. Przez całe życie będziemy zdawać egzamin z miłości Pana Boga i drugiego człowieka. – mówił kaznodzieja.
Zwracając się bezpośrednio do dzieci, ksiądz proboszcz zachęcił je, aby pielęgnowały pamięć o tym wyjątkowym dniu, gromadząc pamiątki przypominające o ważnych wydarzeniach ich życia – książki, świadectwa, dyplomy, medale czy zaproszenia. Mogą one w przyszłości stać się cennym świadectwem duchowego wzrastania.
Na zakończenie homilii ksiądz proboszcz wręczył dzieciom pamiątkowe książeczki, które będą przypominały im o dniu ich pierwszego pełnego spotkania z Jezusem Eucharystycznym. Dzieci, które przyjęły po raz pierwszy do swojego Serca Jezusa Eucharystycznego polecamy modlitwom całego Kościoła.