PARAFIA: Rozpoczyna się Nawiedzenie Rodzin przez Obraz NSPJ- ogłoszenia i informacje porządkowe



Drodzy Parafianie

Z żywą pamięcią w sercu o uroczystościach związanych z Archidiecezjalną Peregrynacją Obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa i nawiedzeniem naszej parafii w maju tego roku, w duchu wdzięczności za tamto wydarzenie i otrzymane łaski, rozpoczynamy w naszej wspólnocie parafialnej lokalną peregrynację Obrazu – czyli uroczyste nawiedzenie każdego domu i każdej rodziny. Parafialny etap peregrynacji ma przygotować nas na Rok Jubileuszowy 2025 oraz Parafialne Misje Święte, które będziemy przeżywać w czerwcu następnego roku.

W znaku nawiedzenia Pan Jezus pragnie odwiedzać nasze domy, aby ożywiać wiarę, budować jedność rodzinną, międzysąsiedzką i parafialną, a także wskazywać na swoje Serce, które jest nieustannie otwarte, będąc symbolem bezgranicznej miłości do ludzkości, pełnej miłosierdzia, współczucia i gotowości do przebaczenia.

Decyzja, czy Go przyjmiemy, należy do nas. Każda rodzina naszej parafii ma możliwość przyjęcia obrazu do swojego domu, by spędzić czas na wspólnej modlitwie, adoracji i refleksji nad własnym życiem duchowym. Podczas peregrynacji dziękujcie Mu oraz proście o łaski i siłę potrzebną dla swoich najbliższych.

Jak się modlić? Tak jak zawsze – zwyczajnie, szczerze, z serca. Niekiedy wystarczy trwać w obecności Pana Jezusa i wpatrywać się w Jego oblicze. Można także korzystać z obrzędów nawiedzenia i modlitw, które znajdują się w dalszej części tego modlitewnika.

Już dziś módlmy się wspólnie o wielkie duchowe owoce tej peregrynacji. Przyjmijmy Jezusa do naszych domów i poświęćmy czas na modlitwę. Powtarzając za świętym Janem Pawłem II: „Non abbiate paura… – nie lękajcie się: otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. To wielka łaska! Odwagi!

Ks. Leszek Wałczyk
proboszcz


Wprowadzenie do peregrynacji i propozycja programu nawiedzenia
W czasie Peregrynacji kolejne rodziny będą odbierać obraz od swoich sąsiadów, a następnego dnia przekażą go kolejnej rodzinie.

Przed peregrynacją usiądźmy i całą rodziną:
- Rozpocznijmy wspólną lub indywidualną modlitwę o owocną peregrynację obrazu w swojej rodzinie;
- Zastanówmy się nad naszymi relacjami w rodzinie i w sąsiedztwie. Jeśli jest taka potrzeba spróbujmy właśnie w tym momencie podjąć jakiś gest zmierzający do zgody;
- Przystąpmy do spowiedzi i do Komunii Świętej;
- Jeśli w rodzinie jest ktoś chory, kto nie może sam pójść do kościoła, poinformujmy o tym duszpasterzy, by wcześniej odwiedzili chorego (np. z okazji I piątku miesiąca) w celu udzielenia mu sakramentu pokuty i Komunii Świętej;
- Zaplanujmy dzień nawiedzenia tak, abyśmy stale byli obecni w domu;
- Przygotujmy modlitewnik, śpiewniki i inne pomoce na czas nawiedzenia;
- Zaplanujmy jak zrobić ołtarzyk, na którym umieścimy obraz (obrus, kwiaty, świece);
- Ponadto gorąco zachęcamy do ograniczenia w czasie nawiedzenia korzystania z TV czy komputera oraz rezygnacji z prac niekoniecznych;

Dzień przyjęcia Pana Jezusa

Dzień, w którym oczekujemy wieczornego przybycia obrazu Pana Jezusa, stanowi ostatni etap naszego przygotowania i jest wigilią nadchodzącego święta. Nasze duchowe zaangażowanie skupia się na udziale rodziny we Mszy Świętej w kościele, a następnie na przyjęciu obrazu i rozpoczęciu czuwania. Członkowie rodziny, którzy mają taką możliwość, powinni udać się do sąsiadów, od których obraz zostanie przekazany.

Nabożeństwo to najlepiej odprawić w godzinach wieczornych, gdy wszyscy domownicy będą już w domu (na przykład po Mszy Świętej). Jeśli to możliwe, obraz przenosimy uroczyście w procesji, ze śpiewem, zapalonymi świecami i przy udziale rodziny żegnającej Pana Jezusa.
Po przyniesieniu obrazu do domu umieszczamy go na przygotowanym ołtarzyku i zapalamy świece. Pełen tekst obrzędów powitania i okolicznościowego nabożeństwa został opisany w modlitewniku. Na koniec, powinien zostać podany porządek (harmonogram) spotkań modlitewnych w dniach nawiedzenia. 

Dzień wdzięczności i świadectwa

Zachęca się, aby przez cały dzień nawiedzenia otoczyć obraz Pana Jezusa modlitwą. Można skorzystać z propozycji modlitw, koronek oraz aktów poświęcenia zawartych w tym modlitewniku lub w innych dostępnych modlitewnikach. Warto, aby ten czas był przepełniony modlitwą, zarówno indywidualną, jak i wspólnotową, co pomoże jeszcze głębiej przeżyć spotkanie z Jezusem w Jego Najświętszym Sercu.
Podczas czuwania przy obrazie można również czytać i rozważać fragmenty Pisma Świętego, które są podane w rytuale, lub odmawiać wybrane psalmy. Pamiętajmy, że czas nawiedzenia to szczególna okazja do pogłębienia relacji z Panem Bogiem.

Peregrynacja i do dalej…

W duchu wdzięczności za dar Peregrynacji warto przemyśleć i zastanowić się nad możliwością podjęcia przez rodzinę pewnych postanowień i zobowiązań – coś w rodzaju reguły życia. Jak podtrzymać w nas te szlachetne pragnienia (ogień Bożej Miłości), który rozniecił w nas Chrystus Pan? Jak sprawić, aby rodziny naszej parafii stały się w jeszcze pełniejszym stopniu „Domowym Kościołem”. Oto kilka sugestii do rozważenia; może któraś z nich będzie możliwa do zrealizowania:
- Umieszczenie w domy obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa;
- Codzienna modlitwa – osobista, rodzinna;
- Adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie;
- Systematyczne uczęszczanie na niedzielną Mszę Świętą i rzeczywiste powstrzymanie się od prac niekoniecznych;
- Częste przystępowanie do spowiedzi św. np. w I piątek miesiąca;
- Pełnienie uczynków miłosierdzia (opieka nad starszymi, samotnymi; umożliwienie przybycia kapłana do chorych w rodzinie);
- Eucharystia w dni powszednie;
- Czytanie Pisma Św., prasy katolickiej, słuchania konferencji zamieszczonych na portalach ewangelizacyjnych;
- Bardziej aktywne włączenie się życie w parafii – przynależność do wspólnot modlitewnych i apostolskich;
- Troska o życie w zgodzie i przyjaźni z członkami swojej rodziny i z innymi ludźmi.

Modlitewnik Liturgii Nawiedzenia- propozycje tekstów i modlitw
Wraz z peregrynującym obrazem rodziny będą przekazywać sobie wydrukowany i oprawiony Modlitewnik Liturgii Nawiedzenia, zawierający szczegółowe wskazania i układy modlitw, które mogą być inspiracją do wspólnej oraz rodzinnej celebracji tego wyjątkowego wydarzenia wiary i miłości.

W sekcji „Pliki do pobrania” został udostępniony modlitewnik w formacie pliku .PDF . Zachęcamy do skorzystania z tej pomocy i do odkrywania piękna liturgii- szczególnie tej sprawowanej w domowym zaciszu, która może umocnić nasze duchowe siły oraz ożywić wiarę i nadzieję w codziennym życiu.


Pliki do pobrania

» 📄 Modlitewnik Liturgii Nawiedzenia Obrazu NSPJ [.pdf]
Kronika peregrynacji
Kronika peregrynacji to specjalna księga prowadzony przez wspólnotę parafialną, w którym dokumentuje się przebieg peregrynacji.

Warto w kronice pozostawić swój wpis, który może zawierać:
- Datę i miejsce odwiedzin wizerunku oraz ewentualnie datę przekazania do następnego domu.
- Nazwiska lub imiona rodzin/parafian, którzy przyjęli wizerunek.
- Intencje modlitewne, z którymi przystępujemy do modlitwy podczas peregrynacji.
- Krótkie refleksje lub świadectwa, jakie wynieśliśmy z czasu modlitwy i obecności świętego symbolu w domu.

Należy pamiętać, że kronika peregrynacji ma wartość duchową i historyczną dla parafii. Jest świadectwem zaangażowania wiernych, ich intencji, modlitw i przeżyć duchowych, a także zapisem jedności wspólnoty w wierze.
Ścieżka i harmonogram peregrynacji
Leszno-

Nakło-

Starzawa-

Codzienne fragmenty Encykliki Dilexit Nos
Przez cały okres nawiedzenia, na naszym Facebooku będziemy publikować posty z fragmentami encykliki Ojca Świętego Franciszka Dilexit Nos - O miłości ludzkiej i Bożej Serca Pana Jezusa. Każdy post to okazja, aby odkryć głębię Bożej miłości i zbliżyć się do Jego Serca. W formularzu poniżej można zapisać się także do newslettera e-mail, z codziennym fragmentem encykliki.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy do newslettera znajduje się pod adresem: https://www.niepokalanaleszno.pl/2024/11/encyklika-dilexit-nos.html

Nowsza Starsza